Ako nakupovať na bicykli?

Jednoduchý a praktický poradca


Na čo myslieť pri nakupovaní na bicykli?

Váš bicykel je výborným dopravným prostriedkom pri ceste do práce, mnoho z vás ho na tento účel aj využíva. Rovnako tak ho môžete využiť aj pri nákupe v obchode. Nie je v tom žiadny rozdiel, poslúži rovnako dobre ako iný dopravný prostriedok a prínosy z jeho využitia sú nespochybniteľné.
Nakupovanie na bicykli má viacero výhod, určite aj to, že nemusíte hľadať voľné parkovacie miesta v dopravnej špičke, môžete jednou cestou navštíviť viacero obchodov za sebou, zastaviť sa v trafike, v obchode so zeleninou a ovocím či v mäsiarstve, všetko jednou cestou a bez komplikácií.

Nezabudnite, že nakupovanie na bicykli je jednoduché, rýchle, zdravé a lacné!

Pred tým, než sa rozhodnete ísť na nákup s bicyklom, bolo by vhodné aby ste sa na to vhodne pripravili. Celkový dojem ale aj samotný výsledok nakupovania na bicykli totiž ovplyvňuje niekoľko faktorov, ktoré si tu podrobnejšie rozoberieme.
V čom najlepšie odniesť nákup?

Na bicykli je možné odniesť aj väčšie množstvo nákupu, v závislosti od prepravných kapacít bicykla, inak povedané, od toho, či má bicykel nainštalovaný košík, tašky, prívesný vozík a či tovar odnesieme na chrbte v batohu. Je preto dôležité zvoliť čo najvhodnejší spôsob na prepravu nákupu. Neodporúčame nosiť nákup v taške voľne zavesený na riadidlách, ľahko sa totiž môže dostať počas jazdy do kolesa a spôsobí tak poškodenie tovaru či v horšom prípade aj pád. Rozhodnúť sa môžete tak ako z praktického tak aj estetického hľadiska, možností je skutočne veľa.
Horšie je to však s ťažším tovarom, ktorý presahuje nosnosť týchto úložných priestorov. Tu sa potom odporúča kupovať menšie množstvá tovarov ale častejšie, či už cestou z práce, z cykloturistiky a podobne. Takýmto spôsobom je možné vyriešiť aj nákup veľkých balení a možno zistíte, že pravideľné víkendové veľké nákupy na aute už viac nepotrebujete.
Nemôžeme zabúdať ani na kargobike, teda nákladný bicykel, s ktorým by nebol problém odniesť ani väčšie nákupy, takýchto je však na našich cestách málo či už kvôli vyššej obstarávacej cene, náročnejšiemu skladovaniu alebo z dôvodu obavy o ich odcudzenie. Riešením je aj prívesný vozík – platí totiž že to čo odtlačíte pred sebou vo vozíku v obchode, dokážete rovnako jednoducho potiahnuť za sebou vo vozíku.

Vyberať si z ponúkaného sortimentu

Častokrát sa stane, že je tovar balený vo veľkých pevných obaloch vo viacerých kusoch, či krabiciach, ktoré zaberú zbytočne veľa miesta. Je preto lepšie vyberať si v obchode takto hromadne nebalený tovar, pokiaľ je k dispozícii. Netreba pri tom zabúdať aj na šetrenie životného prostredia, ktoré zbytočné obaly zaťažujú.


Kde a ako čo najbezpečnejšie zamknúť bicykel?

Asi najdôležitejším bodom nakupovania na bicykli je jeho zamknutie. Krádeže bicyklov sú totiž najväčšou prekážkou, prečo ľudia nenakupujú na bicykloch.

O tom, ako zamykať bicykle bolo napísaných už množstvo článkov, my tu spomenieme niekoľko základných pravidiel.


Vyberajte si obchody, ktoré sú priateľskejšie k cyklistom

Určite sa vám už stalo, že pred obchodom kde ste chceli ísť nakúpiť neboli stojany na bicykle, a vy ste si ho museli oprieť o stenu či o stĺp. Treba si uvedomiť, a mali by to vedieť aj predajcovia, že ako prvá a základná vec, ktorá patrí ku každému obchodu je stojan na bicykle. V projekte Na bicykli do obchodu sa snažíme apelovať na predajcov, aby sa starali aj o zákazníkov na bicykli a mysleli aj na parkovacie miesta pre bicykle. Je potrebné na tento fakt upozorniť aj ostatných menej cyklo - priateľských obchodníkov, poprípade sa im vyhýbať.


Veríme že vám náš článok pomohol a že si nakupovanie na bicykli osvojíte a presvedčíte sa na vlastnej koži o jeho skutočných výhodách.

Tento článok bol uverejnený v spojitosti s projektom Na bicykli do obchodu ako základný návod pre nakupovanie na bicykloch.